Anasayfa » Makaleler » Hastalar İçin Makaleler » GÜNLÜK YARIM SAAT YÜRÜYÜŞ KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR: HAYDİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜNE!

GÜNLÜK YARIM SAAT YÜRÜYÜŞ KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR: HAYDİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜNE!

Modern toplum yaşantısı teknolojiyi, gökdelenleri, alışveriş merkezlerini, otobanları yaşamımıza sokarak, bizi çevre kirliliği, gürültü, yaşam kaygısı ve stresle baş başa bıraktı. Hâlbuki birkaç dakika için bile olsa insanlardan olabildiğince kopup tamamen doğayla bütünleşmek gibisi var mı? Sadece ayağınızın altında hışırdayan çimenle, güneşle, rüzgârla, doğayla ve en önemlisi yaşama sevinciniz ile baş başa kalmak… 

Aslında tabi ki bu edebi bir yazı değil. Sadece dikkatinizi daha önceki yazılarımızda olduğu gibi yaşam tarzı değişikliğine çekmek istiyoruz. Yaşam tarzı değişikliğinin en önemli ayaklarından birisi stresten ve hareketsizlikten kurtulmaktır. Bunun için doğa ile baş başa 1-2 saatlik orta tempoda yürüyüş hem kanserden korunmada etkili, hem de kanseri yenmiş hastaların tekrar bu hastalığa yakalanma riskinde azalma için oldukça yararlıdır. Bunu yapamayan kişilerde yarım saatlik yürüyüşün bile faydalı olduğuna dair müjdeli haber Amerika’dan geldi.

Amerika’da “kanseri yenen kişilerde” yapılan ve 2017 yılının sonlarında “Oncology” adlı bilimsel tıp dergisinde yayınlanan bir araştırmada özellikle yürüyüş yapmanın bu hastalarda halsizliği azalttığı, fiziksel fonksiyonları iyileştirdiği, kanserden sorumlu olduğu düşünülen vücut kitlesi/yağ kitlesi oranını düzelttiği bildirildi. En önemlisi de yarım saatlik orta tempoda (yaklaşık 2.5 km) bir yürüyüşün bile bu etkileri sağlayabileceği vurgulandı.

Bu çalışmaya dayanarak gerek sağlıklı kişilerin gerekse kanser hastalığından kurtulan kişilerin modern toplumun stres yapıcı etkisinden yarım saat dahi olsa uzaklaşmasının, olanak varsa sohbet ederek rahatlayabileceği bir arkadaş grubu ile birlikte (çok yüksek rakımlı yerler hariç) “DOĞA YÜRÜYÜŞÜ” yapmasının faydalı olabileceğini düşünüyoruz. Şimdiden yaşama sevinci ile dolu, doğa ile iç içe yürüyüşler diliyorum. Unutmayalım, “Sağlığı olanın umudu, umudu olanın her şeyi var demektir”

KAYNAK: Schwartz AL, de Heer HD, Bea JW. Initiating Exercise Interventions to Promote Wellness in Cancer Patients and Survivors. “Oncology (Williston Park)” 2017;31(10):711-717.

 

Prof. Dr. H. İsmail Sarı

İç Hastalıkları ve Hematoloji (Kan Hastalıkları) Uzmanı

Adres: Sırakapılar Mah. Saltak Cad. No: 50 Yeşil Apt. Merkezefendi/DENİZLİ

Telefon: 0 555 011 6460 – 0 258 261 6460

 

E-mail: https://www.profdrhisari@gmail.com

Facebook: https://www.facebook.com/profdrhisari

Twitter: https://twitter.com/profdrhisari

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Wordpress Tema indir