Anasayfa » FDA ONAYLARI » HAZİRAN 2018 FDA ONAYLARI

HAZİRAN 2018 FDA ONAYLARI

Hematoloji Onkoloji grubundaki hastaların tedavisinde kullanılan ilaçların Haziran 2018 FDA onayları sitemizde yayınlandı. Haziran ayının en önemli gelişmeleri “kronik lenfositik lösemi” ve “primer mediastinal B hücreli lenfoma” hastalarının tedavisinde yaşandı.

FDA, FDA onaylı bir test ile tespit edilen BDA V600E veya V600K mutasyonu olan, rezekte edilemeyen veya metastatik melanomaya sahip hastalar için encorafenib ve binimetinib ilaçlarını (BRAFTOVI ve MEKTOVI, Array BioPharma Inc.) kombinasyon onayladı (27 Haziran 2018)

FDA, sisplatin içeren tedaviye uygun olmayan lokal ileri veya metastatik ürotelyal kanserli hastalarda Tecentriq ve Keytruda kullanımını sınırlamıştır (19 Haziran 2018)

FDA, refrakter primer mediastinal büyük B-hücreli lenfoma (PMBCL) olan veya iki veya daha fazla sıra tedavi sonrası relaps olan erişkin ve pediatrik hastaların tedavisinde pembrolizumab (Keytruda, Merck) için hızlandırılmış onay verdi (13 Haziran 2018).

FDA, epitelyal yumurtalık, fallop tüpü veya primer periton kanseri olan başlangıç cerrahi tedavi sonrası evre III veya IV hastalığa sahip hastalarda tek ajan bevasizumab tedavisi sonrası,  karboplatin ve paklitaksel ile kombinasyon halinde bevasizumab (Avastin, Genentech, Inc.) tedavisini onayladı (13 Haziran 2018).

FDA, FDA onaylı bir test ile saptanan, PD-L1 (CPS-1) eksprese eden, kemoterapi sırasında veya sonrasında tekrarlayan veya metastatik serviks kanseri olan hastalar için pembrolizumab (Keytruda, Merck and Co. Inc.) tedavisini onayladı. (12 Haziran 2018)

FDA, en az bir sıra tedavi almış, 17p delesyonu olan veya olmayan kronik lenfositik lösemi (KLL) veya küçük lenfositik lenfoma (SLL) hastaları için venetoclax tedavisine (VENCLEXTA, AbbVie Inc. ve Genentech Inc.) onay verdi (8 Haziran 2018).

Hemoglobin düzeyi bir ESA ile stabilize edildikten sonra başka bir ESA ile değiştirilen 5-17 yaşları arasındaki pediyatrik hemodiyaliz hastalarının tedavisinde metoksi polietilen glikol-epoetin beta (Mircera, Vifor Pharma Inc.) FDA tarafından onaylanmıştır (7 Haziran 2018).

FDA, miyelosupresif kemoterapi alan klinik olarak anlamlı insidansta febril nötropeni atağı olan myeloid olmayan kanserli hastalarda febril nötropenide önerdiği gibi infeksiyon olasılığını azaltmak için Neulasta (pegfilgrastim, Amgen, Inc.) ‘ ile biyobenzer olan Fulphila’yı (pegfilgrastim-jmdb, Mylan GmbH) onaylamıştır (4 Haziran 2018)

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Wordpress Tema indir