Anasayfa » Makaleler » Hastalar İçin Makaleler » KANSER HASTALARI VE GRİP: BİLMENİZ GEREKENLER

KANSER HASTALARI VE GRİP: BİLMENİZ GEREKENLER

Bağışıklık sistemi hastalığa ve ilaçlara bağlı baskılanan kanser hastalarının kendilerini her türlü infeksiyondan korumaları önemlidir. Bu nedenle kanser hastaları için grip ile ilgili sık sorulan soruları bu yazıda yanıtlamaya çalışacağız.

Grip gibi bulaşıcı hastalıklar söz konusu olduğunda, kanser hastaları infeksiyona karşı en savunmasız olan kişilerdir. ABD’de bulunan hastalık kontrol merkezlerinin açıklamasına göre bu yıl ki grip sezonu, son on yılın en yaygın grip görülen sezonu olma yolunda ilerlemektedir.

Kanser hastaları grip bulaştığını düşünürse ne yapmalıdır? Hangi belirtilere dikkat etmeli ve ne zaman bir doktora görünmelidir?

Hasta ve hasta yakınlarının en büyük kaygısı, gribe yakalandıklarında ciddi komplikasyonların gelişme riskinin yüksek olmasıdır. Tedavi gördüğünüz bir kanser tanınız varsa ve ateş, burun akıntısı, boğaz ağrısı veya öksürük gibi belirtiler görmeye başlarsanız – özellikle bağışıklık sisteminiz bozulmuşsa – hemen bir doktora görünmeniz gerekir. Grip için belirtilerinizi kontrol altına alacak tedavi bulunmaktadır. Ancak bu ilacın belirtilerinizin başlangıcından en geç 48 ila 72 saat içinde yani erken verilmesi gerekir.

Kanserli hastalar için Oseltamivir adlı ilacı almak güvenli midir?

Evet. Grip testi pozitif çıkanlar doktoru reçete ederse alabilir. Bu yıl yaygın olarak görülen grip türünde belirtilerin kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir.

Kanser hastalarının tedavi sırasında aşı olması güvenli midir?

Herhangi bir kanser türü tanısı konan hastalar için grip aşısı olmak genelde güvenlidir. Fakat kanser tanısı konmuş ve aktif tedavi altında olan hastalarda bağışıklık sistemi zayıf olduğu için grip aşısı sağlıklı insanlarda olduğu kadar koruyuculuk sağlamayabilir. Her vakayı ayrı ayrı ele almak önemlidir. Bu nedenle aşı olmadan önce doktorunuzla konuşmanızı öneririz.

Kanserli bir hasta, yakın temasta olduğu bir arkadaşı veya yakın akrabası gribe yakalandığında ne yapmalıdır?

Kanser hastasının grip olan kişi veya kişilerden uzak durması, bulunduğu mekanı ya da odasını ayırması gerekir. Temas olmaması en iyi önlemdir. Ancak eğer teyit edilmiş grip olan biriyle aşırı temas halinde olabileceğinizi düşünüyorsanız (Bir metreden daha yakın bir mesafede 10 dakikadan fazla) derhal doktorunuza bu durumu bildirin. Grip olmanızı önleme ya da belirtileri hafif geçirmeniz için oseltamivir kullanmanız gerekebilir.

Grip aşısı kanser hastasını gerçekten nasıl koruyor? Her vakayı engellemeyeceğini bildiğimiz halde yine de kullanmaları gerekir mi?  

Aşı olmak grip bulaşmasını engellemez. Ancak oluşmuş gribi daha hafif atlatmanızı sağlayabilir.

Grip aşısının yanı sıra, tedavi altındaki kanser hastaları kendilerini korumak için başka ne yapabilirler?

Bir maske takmanız, gerekirse eldiven kullanmanız ve gün boyunca ellerinizi sık sık yıkamanız koruma açısından önemlidir. Kalabalık bölgelerden kaçının. Grip olan veya grip olma olasılığı bulunan insanlardan uzak durmanız sağlığınız açısından en uygunudur.

Sağlık ve umutla kalın…

Prof. Dr. H. İsmail Sarı

İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı

KAYNAK: www.mdanderson.org

 

Bir yorum

  1. Bu konuda net bir bilgi olmamakla birlikte özellikle bağışıklık durumunu düşüren durumların hastalığın tekrarlamasında rolü olduğu biliniyor. Fakat, Hodgkin hastalığının 5 yıl içinde tekrarlamazsa bir daha tekrarlamama olasılığının da yüksek olduğunu unutmamak lazım. Hastalığınız hakkındaki her türlü şüphede bulunduğunuz bölgedeki hematolog hekimle görüşmeniz daha doğru olacaktır. Geçmiş olsun.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Wordpress Tema indir