Anasayfa » FDA ONAYLARI » NİSAN 2018 FDA ONAYLARI

NİSAN 2018 FDA ONAYLARI

Hematoloji Onkoloji grubundaki hastaların tedavisinde kullanılan ilaçların Nisan 2018 FDA onayları sitemizde yayınlandı. Nisan ayında en önemli gelişmelerden biri “immün trombositopeni” tedavisinde yaşandı.

FDA, epidermal büyüme faktörü reseptörü (EGFR) ekson 19 delesyonu veya ekson 21 L858R mutasyonları FDA onaylı bir test tarafından pozitif bulunan metastatik küçük hücreli dışı akciğer kanseri (NSCLC) hastalarının ilk basamak tedavisi için osimertinib tedavisini (Tagrisso, AstraZeneca Pharmaceuticals LP) onayladı (19 Nisan 2018)

FDA, önceki tedaviye yetersiz yanıt veren kronik immün trombositopeni (İTP) erişkin hastalarda trombositopeni tedavisi için fostamatinib disodyum heksahidrat tabletlerini (TAVALISSE, Rigel Pharmaceuticals, Inc.) onayladı (17 Nisan 2018).

FDA, nivolumab ve ipilimumab (Opdivo ve Yervoy, Bristol-Myers Squibb Co.) kombinasyon tedavisini, daha önce tedavi edilmemiş orta veya zayıf risk ileri renal hücreli karsinomda onayladı (16 Nisan 2018).

FDA, 2 yaş ve üstü, tüberoskleroz kompleksi (TSC) ile ilişkili kısmi başlangıçlı nöbetleri olan yetişkin ve pediatrik hastaların adjuvan tedavisinde oral süspansiyon (Afinitor Disperz, Novartis Pharmaceuticals Corp.) için everolimus tabletlerini onayladı. Everolimus ayrıca TSC ile ilişkili subependimal dev hücreli astrositom (SEGA) ve TSC ile ilişkili renal anjiyomiyolipom tedavisinde de onaylandı (10 Nisan 2018)

FDA, tekrarlayan yumurtalık, fallop tüpü veya primer periton kanserinin idame tedavisi için rucaparib’i onayladı (6 Nisan 2018)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
Wordpress Tema indir